Промислові СЕС

У даному розділі нашого сайту, Ви можете ознайомитися з основними етапами та складовими елементами, які виникають при будівництві промислових сонячних електростанцій на території України в не залежності від їхньої потужності. Промисловими сонячними станціями прийнято називати об’єкти сонячної енергетики, які встановлюються юридичними особами на землі, фасаді або даху.

На сьогоднішній момент в Україні діють механізми, які стимулюють розвиток відновлюваної енергетики, насамперед це: можливість продажу електричної енергії на РДН будь якому Постачальнику, можливість продажу електричної по договору Самовиробництва в статусі активного споживача (net billing) та продаж гарантій походження виробленої електричної енергії, так звані «зелені» сертифікати, можливість приєднання установок зберігання електроенергії ESS та гібридних інверторів з АКБ до зовнішніх мереж. Дані процедури забезпечуються та регулюються законом України "Про ринок електричної енергії" та законом України "Про альтернативні джерела енергії".
Відповідно до останніх змін до законодавства України у Власників СЕС з’явилася чудова можливість продавати електричну енергію майже без взаємодії з Державними установами, а саме: відмінили необхідність отримання Ліцензії НКРЕКП (до 5МВТ), надали можливість встановлювати СЕС та продавати надлишки е/е в межах діючої потужності на приєднання до мереж ОСР незалежному Постачальнику, дозволили приєднання установок зберігання електроенергії ESS, тощо. Тобто Ви зможете реалізовувати згенеровану електроенергію на ринку прямих договорів по її комерційній вартості, продавати гарантії походження електричної енергії виключно комерційним організаціям без додаткового регулювання з боку Держави.
На сьогоднішній день промислові сонячні електростанції можна умовно поділити на три типи: СЕС, які продають електричну енергію Постачальнику по ціні РДН; СЕС, які працюють за механізмом Самовиробництва ( активний споживач ); СЕС, які працюють виключно на зменшення існуючого споживання підприємства. Нижче наведені основні переваги того чи іншого типу СЕС та наведені розрахункові показники вартості комерційних тарифів для кожного типу СЕС, та зазначені деякі особливості кожної з систем.

RATINGS SOLAR ENERGY ua

* Незалежний рейтинг компаній з будівництва СЕС в Україні за період 2010 - 2020р.

Категорія об'єктів електроенергетики,
для яких застосовується "зелений" тариф

Для електроенергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики, не залежно від їх потужності тариф визначається відповідно до Договору купівлі-продажу електричної енергії на РДН та в балансуючій групі. В період з 01.05.2024 по 01.10.2024 середній тариф для СЕС на РДН становить 4 грн, без ПДВ за кВт.

Реальна окупність таких СЕС становить до 5-ти років в залежності від вартості е/е на РДН, без урахування коштів, отриманих від продажу гарантій походження е/е. Термін реалізації таких проектів в цілому становить до 6 місяців.

грн, без ПДВ
4
з 01.05.2024
по 01.10.2024

Для електроенергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики, які приєднуються в межах існуючої потужності на приєднання по договору Розподілу з ОСР за механізмом Самовиробництва. В даному випадку тариф визначається, як сукупна складова від економії коштів при роботі СЕС на зменшення власного споживання та коштів отриманих від продажу надлишку е/е відповідно до Договору купівлі-продажу електричної енергії на РДН. В період з 01.05.2024 по 01.10.2024 середня вартість 1 кВт на споживання становить 8-9грн, середній тариф для СЕС на РДН становить 4 грн, без ПДВ за кВт.

Реальна окупність таких СЕС становить до 3-х років в залежності від вартості е/е на РДН, транспортування та розподілу, без урахування коштів, отриманих від продажу гарантій походження е/е. Термін реалізації таких проектів в цілому становить до 4-х місяців.

грн, без ПДВ
7,5
з 01.05.2024
по 01.10.2024

Для електроенергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики, які приєднуються в межах існуючої потужності на приєднання по договору Розподілу з ОСР та, які працюють виключно на зменшення власного споживання, без генерації в зовнішню мережу. В період з 01.05.2024 по 01.10.2024 середня вартість 1 кВт на споживання становить 8-9грн, без ПДВ.

Реальна окупність СЕС становить до 3-х років, при цьому окупність може зменшуватися при збільшенні вартості електроенергії для комерційних підприємств. Термін реалізації проекту в цілому до 3-х місяців. Дана СЕС не передбачає можливості продажу е/е на РДН та отримання коштів продажу зелених сертифікатів.

Зазначений тип системиабсолютно не залежить відрегуляторних зовнішніх факторівта не потребує узгодження з "Обленерго", а доцільність встановлення такого типу СЕСзалежить виключно від вартостікВт електроенергії дляпромисловихпідприємств.

грн, без ПДВ
8-9
з 01.05.2024
по 01.10.2024
СТРУКТУРА СЕС (принцип работи СЕС)
Основні елементи промислових мережевих сонячних електростанцій:
I
Сонячні панелі — основний компонент СЕС, служить для перетворення сонячної енергії в електричну
II
Опорні металоконструкції — металеві вироби, що дозволяють установку сонячних панелей на землі, даху чи фасаді
III
Інвертор — перетворює і передає електроенергію від сонячних панелей у зовнішню мережу
IV
Система АСКОЕ — система обліку електроенергії сонячної станції на генерацію та на власні потреби
V
Силове обладнання — комплекс обладнань, які служать для забезпечення видачі потужності СЕС, згідно вимог електромереж, включаючи розподільчі щити, трансформатори, лінії електропередач

Етапи реалізації проектів промислових
сонячних електростанцій

I
14-30 діб
Перед проектний
аналіз
II
30-60 діб
Технічні умови
на приєднання
III
30-60 діб
Проектні
роботи
IV
60-120 діб
Будівництво
СЕС
V
30-60 діб
НКРЕКП
для СЕС від 5МВТ
VI
30-60 діб
ОСП та ДП «Гарантований покупець» незалежний Постачальник
14-30 діб
Перед проектний
аналіз
  • — Аналіз можливостей та умов будівництва СЕС
  • — Розрахунки прогнозованої генерації
  • — Техніко-економічний аналіз доцільності будівництва СЕС
  • — Розробка ескізного проекту
  • — Затвердження технічного завдання на проектування СЕС
30-60 діб
Технічні умови
на приєднання
  • — Розробка ТЕО на приєднання до мереж Обленерго (за необхідністю)
  • — Отримання оптимальних технічних умов на приєднання СЕС
  • — Затвердження технічного завдання на проект приєднання до мереж Обленерго
30-60 діб
Проектні
роботи
  • — Геологічні та геодезичні вишукування
  • — Вибір основного обладнання
  • — Розробка проекту СЕС
  • — Розробка проекту приєднання СЕС до мереж Обленерго
  • — Розробка технічного завдання та проекту АСКОЕ
60-120 діб
Будівництво
СЕС
  • — Одержання дозволів на початок будівництва
  • — Виконання будівельно-монтажних робіт
  • — Роботи з приєднання СЕС
  • — Одержання документів, які підтверджують готовність об'єкта до експлуатації
30-60 діб
НКРЕКП
для СЕС від 5МВТ
  • — Одержання ліцензії на право виробництва електроенергії
  • — Процедура отримання тарифу через аукціон
30-60 діб
ОСП та ДП «Гарантований покупець» незалежний Постачальник
  • — Оформлення процедури роботи з ОСП та ОСР необхідної для виробництва та продажу е/е
  • — Підписання договору купівлі-продажу е/е з ДП «Гарантований покупець» або з незалежним Постачальником.

Усі етапи зазначені в потрібній послідовності. Існує можливість виконання деяких етапів паралельно, при цьому загальний часовий інтервал реалізації проекту складе 2-6 місяців, залежно від типу СЕС.

ПОРТФОЛІО ПРОМИСЛОВИХ СЕС

Фото